Literatura

Autor: Andrzej Dutkiewicz, Dariusz Guz



"Bilder aus der Orts und Hematgeschichte Hindenburg O-S."

Wydawca: Pracę wydano we Wrocławiu w drukarni "Ferdinand Hirt" / Breslau / Königsplatz 1

www.zabrze.aplus.pl

1

Jeszcze jedna niemiecka książka o Zabrzu. Wydana w 1925 roku, autorstwa nauczyciela i założyciela pierwszego zabrzańskiego muzeum, pana Kurta Vieth. Jej tytuł: "Bilder aus der Orts und Hematgeschichte Hindenburg O-S." (Obrazki z dziejów Zabrza i okolic), z dodatkiem - opracowane dla szkół i domu. Autor opisuje historię Zabrza od czasów pradawnych do nadania praw miejskich w 1922 roku.
Pracę wydano we Wrocławiu w drukarni "Ferdinand Hirt"/Breslau / Königsplatz 1



"Usługi dla ludności"

Wydawca: Wydział Przemysłu i Usług przy PREZYDIUM MIEJSKIEJ RADY NARODOWEJ w Zabrzu w 1972 roku

www.zabrze.aplus.pl

2

Ten zeszyt to relikt czasów PRL-u, wydany przez Wydział Przemysłu i Usług przy PREZYDIUM MIEJSKIEJ RADY NARODOWEJ w Zabrzu w 1972 roku. Jest to informator zawierający spis rodzajów usług dla ludności świadczonych w Zabrzu z podanymi adresami wszystkich punktów i warsztatów rzemieślniczych i usługowych w mieście. Spis podzielony jest według rodzajów rzemiosła i dzielnic. Znajdują się w nim tak egzotyczne już specjalności jak lutowanie garnków, prężenie firan, nagrywanie pocztówek dźwiękowych, 13 zakładów kapeluszniczych, a także wyrób beczek z drewna (bednarstwo).
Prawie wszystkie sklepy spożywcze prowadziły wówczas dostawę mleka w butelkach do domu. Na końcu znajdujemy spis wszystkich ulic w Zabrzu z podziałem na dzielnice. Bardzo wiele z nich nosi już dziś inne nazwy. Stron 107. Wydrukowana przez spółdzielnię pracy "Introchemidruk".



"Mikulczyckie Słowiki"

Wydawca: "ŚLĄSK" WYDAWNICTWO NAUKOWE, KATOWICE 2001

www.zabrze.aplus.pl

3

Józef Jaskółka oraz Bogusław Kolek, Stanisław Pietras i Jolanta Jaskółka napisali historię niezwykłego zespołu. Starsi mieszkańcy naszego miasta pewnie pamiętają występy tego zespołu. Cieszył oczy i dawał radośc. Ciekawostką jest fakt, że Józef Jaskółka to amator, który opisał dzieje zespołu z Mikulczyc. Zespół w czasie swojego istnienia dał ok. 900 występów. Występował w kraju i za granicami. Mówiono o nim "Mały Śląsk", duma Mikulczyc i Zabrza.



"Zawał"

Wydawca: CZYTELNIK-WARSZAWA 1972

www.zabrze.aplus.pl

4

"Zawał" książka-reportaż opowiada o losach ludzi z kopalni "Rokitnica" w dniach katastrofy. We wtorek 23 marca 1971 roku, o godzinie 16:05 w kopalni węgla "Rokitnica" w Zabrzu zdarzyła się jedna z największych i najgłośniejszych katastrof górniczych w Polsce. Zawał na ścianie węglowej był wynikiem wstrząsu o sile E=7,1 x 1014
W zawale zasypanych zostało 11 górników. Tylko jeden z nich, Alojzy Piontek, został uratowany po 158 godzinach przebywania pod ziemią. Uratowanie Alojzego Piontka uznane zostało za jeden z największych sukcesów polskiego ratownictwa górniczego, którego naczelną zasadą jest walka do końca o zasypanych ludzi, nawet wówczas, kiedy rozsądek każe uznac ich za zmarłych.



"ZARYS HISTORII MIASTA ZABRZA"

Autor: Jacek Schmidt

www.zabrze.aplus.pl

5

"ZARYS HISTORII MIASTA ZABRZA" to zbiór podstawowych informacji na temat historii miasta. Autor zeszytu, Jacek Schmidt, oprócz ogólnych informacji pisze również o powstaniu osiedli wokół Zabrza jak również przemian zachodzącychw związku z ich powstaniem. Pisze o zamku i jego losach i legendach zabrskich rodów szlacheckich. Opracowanie kończy kalendarum od początku Zabrza do 1922 roku wraz z przypisami i źródłami. Ta bardzo skromna pozycja została wydana w 1986 roku.



"Makoszowy"

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu i Rada dzielnicy Makoszowy

www.zabrze.aplus.pl

6

Monografia napisana przez Ludwika Musioła (1892-1970) ukazała się w maszynopisie w 1961 roku. Ludwik Musioł - nauczyciel, archiwista i historyk, był nade wszystko autorem wielu unikalnych obecnie prac monograficznych, wydanych w okresie międzywojennym, a także ponad setki monogrfii miejscowości Górnego Śląska jak i górnośląskich parafii.
Układ niniejszej pracy jest taki, że dzieje gminy stanowią tło, z którego wyrasta gmina kościelna względnie parafia. Wewnątrz dwuch głównych działów materiał uporządkowany jest według zagadnień rzeczowych.
Pracę niniejszą zlecił autorowi duszpasterz parafii makoszowskiej, ksiądz proboszcz Paweł Lubosz.



"100 lat Kopalni Makoszowy"

Autorzy: Józef Hebliński, Antoni Budny

www.zabrze.aplus.pl

7

Kopalnia "Makoszowy" swój początek datuje na rok 1900. Właśnie wtedy rozpoczyna sie budowa pierwszego szybu zakładu. Szyb ten miał być szybem wentylacyjnym kopalni "Guido". Z okazji 100 lat kopalni została wydana publikacja którą szczególnie polecam.
Książka zawiera informacje dotyczące powstania kopalni, kopalnianej stacji ratownictwa górniczego, wpływ działalności kopalni na środowisko i wiele innych tematów jak np. tragiczny wypadek w 1958 roku.
Pozycja, którą każdy kto interesuje się Zabrzem musi mieć w swojej biblioteczce.

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Dobrze wiedzieć