Literatura

Autor: Andrzej Dutkiewicz, Dariusz Guz



Tak pracuje Zabrze - Wschód

Wydawca: Wydawnictwo Prasa Wojskowa

www.zabrze.aplus.pl

1

Książka zatytułowana "Tak pracuje Zabrze - Wschód", czyli "Reportaż - Kronika z życia przodującej kopalni i jej załogi, październik-listopad 1948". Mimo iż jest typowym wytworem stalinowskiej propagandy, zawiera wiele ciekawych faktów z czasów działalności kopalni węgla kamiennego "Zabrze - Wschód" w pierwszych latach powojennych.
Pozycją bardzo rzadka, wydana w nakładzie tylko 5000 egzemplarzy. Jest dokumentem doskonale oddającym atmosferę i zakłamanie tamtych czasów. Oprócz hymnów na cześć wykonania i przekraczania planów produkcyjnych, znajdziemy tam jednak wiele ciekawych faktów i bardzo ciekawych zdjęć. Jeden z rozdziałów w którym pewien spawacz opisuje skomplikowaną naprawę kotła, którego awaria mogłaby spowodować przerwę w pracy kopalni, napisana jest nawet w oryginale, po Śląsku.

Tak pracuje Zabrze-Wschód

Opracowanie literackie: Adam Galis. Zdjęcia: Wojskowa Agencja Fotograficzna.
Posiada okładkę płócienno - papierową bez napisów.
Wymiary 30x24 cm. Stron 77.
Wydana przez Wydawnictwo Prasa Wojskowa w 1949 roku w Warszawie.
Skany przedstawiają pierwszą stronę książki i jedno ze zdjęć kopalni.



Zabrze na dawnej pocztówce

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

2

"Zabrze na dawnej pocztówce" autorstwa pana Piotra Hnatyszyna to biblia każdego zbieracza zabrzańskich pocztówek i osób zainteresowanych ich historią. Zawiera 255 fotografii starych pocztówek przedstawiających Zabrze i jego obecne dzielnice do 1945 roku. Każda z pocztówek jest opisana z podaniem często numerów domów i wiadomości o stanie dzisiejszym danego fragmentu miasta. Zawiera również historię miasta, oraz co bardzo ważne, informacje o wydawcach zabrzańskich pocztówek.

Wydana jest w językach polskim i niemieckim w 2001 roku.
Zawiera 225 stron. Wielkość 29x21 cm.



Zabrze na dawnej pocztówce

Wydawca: Muzeum Miejskie w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

3

"Zabrze w fotografii 1866 - 1941" pana Bernarda Szczech to jeden z pierwszych, pionierskich albumów przedstawiających nam Zabrze jakiego nie znamy, od drugiej połowy XIX stulecia. Na 200 starych i bardzo starych fotografiach zobaczymy historię miasta i zamieszkujących tu niegdyś ludzi. Fotografie zawierają krótkie podpisy. W książce znajdziemy również historię Zabrza w językach angielskim, niemieckim i polskim wzbogaconą o ryciny i mapy.

Wydany w 1995 roku przez Muzeum Miejskie w Zabrzu.
Wymiary 25x33 cm.



Hindenburg O/S - Zabrze Miasto i przemysł (do 1945)

Wydawca: Laumann - Verlag Dülmen

www.zabrze.aplus.pl

4

"Hindenburg O/S - Zabrze Miasto i przemysł (do 1945)" - album którego autorami są panowie Peter Mrass i Bernard Szczech ukazał się w roku 1993 i był chyba pierwszą po 1945 roku szeroko dostępną w Polsce pozycją która ukazywała również niemiecką przeszłość miasta. Książkę wydano w
Niemczech przez wydawnictwo Laumann - Verlag Dülmen. Można było nabyć ją również w zabrzańskich księgarniach. Na 177 stronach przedstawiono niezmiernie interesującą kolekcję fotografii pokazującą nie tylko najpiękniejsze zakątki naszego miasta, ale również wielki budowy, ludzi przy pracy i po pracy, uczące się dzieci, wnętrza urzędów i szpitali, oraz dużo ujęć zabrzańskiego przemysłu i jego wyrobów. We wstępie znajdujemy w językach polskim i niemieckim historię miasta której autorem jest Bernard Szczech, oraz historią zabrzańskiego przemysłu i poszczególnych największych zakładów którą napisał Peter Mrass.
Wymiary albumu 21x30 cm.



Zabrze wczoraj - Hindenburg O/S gestern

Wydawca: Wokół nas

www.zabrze.aplus.pl

5

"Zabrze wczoraj - Hindenburg O/S gestern" autorstwa Przemysława Nadolskiego z 1995 roku jest pozycją zbliżoną w klimacie do Hindenburg O/S - Zabrze panów Szczecha i Mrass. Przedstawia wybór zdjęć ukazujących nie tylko osiągnięcia zabrzańskiej architektury, ale również podwórka, senne zakątki i krajobrazy oddające klimat tamtych minionych lat.
Zobaczymy tam kuchnię w żłobku, wnętrza łaźni miejskiej oraz parową maszynę wyciągową zabrzańskiej kopalni. Książka zawiera jeszcze historię Zabrza napisaną przez pana Nadolskiego, oraz spis przed i powojennych nazw ulic miasta. Publikacja w językach polskim i niemieckim ukazało się nakładem Wydawnictwa "Wokół nas". Strony i zdjęcia nie są numerowane.
Album posiada wymiary 21x30 cm.



Zabrze, zarys rozwoju miasta

Wtdawca: Śląski Instytut Naukowy, Wydawnictwo "Śląsk" Katowice 1967

www.zabrze.aplus.pl

6

Jedyna chyba większa monografia Zabrza wydana w okresie PRL-u. Praca zbiorowa pod kierownictwem Henryka Rechowicza, napisana z dużym naciskiem na okres po 1945 roku. Zasadniczo książka obejmuje całą historię Zabrza z podziałem na szkolnictwo, służbę zdrowia, przemysł itd.
Znalazły się w niej także rozdziały o ruchu robotniczym i okresie walk rewolucyjnych. Znajdziemy tam wiele bardzo ciekawych zdjęć miasta i jego mieszkańców z lat 40, 50 i 60-tych ubiegłego stulecia.

Zawiera 383 strony w twardej, ozdobionej herbem miasta z lat 1960 - 1990, płóciennej okładce.
Wielkość 21 x 15 cm.



Historia kościoła i parafii św. Józefa w Zabrzu

Wydawca: Parafia pw. św Józefa w Zabrzu

www.zabrze.aplus.pl

7

Starannie wydana i bogato ilustrowana książka pod redakcją wybitnego zabrzańskiego kapłana księdza Pawła Pyrchały. Opisuje bardzo szczegółowo przede wszystkim historię parafii, oraz budynku kościoła, perły w koronie zabrzańskiej architektury autorstwa światowej sławy niemieckiego architekta Dominikusa Böhm. Przy okazji jej lektury dowiemy się również o wielu historycznych faktach związanych najczęściej z częścią miasta w której leży parafia.
Książka zawiera 349 interesujących stron.
Wymiary: 25x17 cm

www.zabrze.aplus.pl - historia, zdjęcia, pocztówki

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Dobrze wiedzieć