Zdjęcia Zabrza - zdjęcia stare

Zdjęcia Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Na zdjęciu na pierwszym planie stoi Magdalena Gruschke. W tyle po lewej stronie parterowy dom wybudowany około 1800 roku przy Kronprinzstraße 148 (ul. Wolności 148). W budynku tym rodzina Gruschke około 1930 roku mieszkała i prowadziła sklep nabiałowy. Współwłaścicielem domu była pani Karolina Kandzior. Również piwnica tego budynku była wykorzystana. Pani Dudek prowadziła w niej sklep jarzynowy.

Zdjęcie ze zbiorów Moniki i Józefa Kulik
www.zabrze.aplus.pl

2

Przed szkołą przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej prezemtuje się rocznik 1929. 7 osoba w górnym rzędzie to Magdalena Gruschka.

Zdjęcie ze zbiorów Moniki i Józefa Kulik
www.zabrze.aplus.pl

3

Zdjęcie przedstawia furmankę, której właścicielem był Johann Gruschka. Na wozie siedzi jego córka Małgorzata /Margarete/ z kolegą.

Zdjęcie ze zbiorów Moniki i Józefa Kulik
www.zabrze.aplus.pl

4

W 1928 roku na Reitzensteinplatz (Plac Warszawski) wybudowana została fontanna, której zbiornik miał kształt ośmioboku. W środku zbiornika ustawiono słup, na którym zamontowano latarnię. Na początku 1930 roku latarnię zastąpiono rzeźbą muzykanta - "Szczurołapa" grającego na flecie.
Rzeźba o wysokości 186 cm odlana została w Hucie w Gliwicach. Po postumencie rzeźby i nogach grajka wspinały się szczury. W latach 1937 - 1938 rzeźbę przeniesiono na skwer przy placu, ustawiając ją na widocznym na zdjęciu cokole.

www.zabrze.aplus.pl

5

Zdjęcie przedstawia pierwsze zabrzańskie gimnazjum wybudowane na Zaborzu. Założone dnia 1 kwietnia 1900 roku po pierwszych dwóch latach działalności w prowizorycznych pomieszczeniach huty "Donnersmarck" przenosi się dnia 3 kwietnia 1902 roku do wspaniałego budynku z czerwonej cegły wybudowanego w Zaborzu przy ulicy Gymnasialstrasse, obecnie ul.Sienkiewicza.
Pierwszym dyrektorem był aż do swej śmierci 5 kwietnia 1919 roku Dr. Paul Drechsler. W roku 1906 gimnazium odwiedzało 308 uczni, z tego 221 wyznania katolickiego, 50 ewangelickiego i 37 mojżeszowego. Nauczało wraz z dyrektorem 14 pedagogów. W tymże roku szkołę opuścili pierwsi maturzyści. W 1914 roku liczyła ona 476 uczni i 28 nauczycieli. Od 1912 roku szkoła nosiła imię Królowej Luizy. W 1933 roku władze hitlerowskie zdegradowały to gimnazium do rangi szkoła realnej twierdząc, że w tak uprzemysłowionym mieście jak Zabrze nauczanie z akcentem na przedmioty humanistyczne i języki klasyczne nie jest potrzebne.
Po wojnie wznowiono działalność polskiej już szkoły dnia 14 kwietnia 1945 roku i dziś jest to 3 Liceum Ogólnokształcące.

www.zabrze.aplus.pl

6

Na zdjęciu obok widoczny jest sklep z artykułami żelaznymi, którego właścicielem był Arthur Knoche. Sklep zlokalizowany był w budynku przy Königshütterstraße 3 (ul. Wandy 3). W sklepie można było zakupić artykuły żelazne, artykuły budowlane, sprzęt domowy i kuchenny. Właścicielką budynku była Dorothea Knoche.

www.zabrze.aplus.pl

7

Klub SC Preussen Zaborze powstał w 1910 roku w dzielnicy Zabrza Zaborze. Barwy klubowe to czarny biały czarny. Klub należał do 4 okręgu na Śląsku. Swój ostatni mecz klub zagrał w styczniu 1945 roku. Potem został rozwiązany.
www.zabrze.aplus.pl
W dniu 11 listopada 1918 roku do drużyny piłkarskiej dołączył Adolf Obstoj. Pochodził z dzielnicy Dorota. W drużynie grał z numerem 9. Był jednym z najlepszych strzelców w okręgu. W czasie II wojny światowej, powołany został do Wehrmachtu. Walczył na froncie wschodnim. Za odmowę wykonania rozkazu został rozstrzelany przez młodego niemieckiego oficera.

Szukaj

Menu


Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć