Zabrze Mikulczyce - pocztówki przedwojenne

Dzielnice Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Kopalnia Szczęście Ludwika i budynek który nazwano by w latach PRL-u hotelem robotniczym. W okresie do 1945 roku nazywał się Schlafhaus, czyli dom sypialny. Nadszybie kopalni wraz z wieżą wyciągową, jak i ten wspaniały budynek zobaczyć można do dziś przy ulicy Hagera.

Wydawca: St. Kaczmarczyk Klausberg O. Schl.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

2

Ludwigsglücksgrube - Kopalnia "Szczęście Ludwika". Oto jej nowocześnie prezentująca się sylwetka. Wybudowana przez właściciela koncernu "Borsig", Alberta Borsiga w latach 1867 - 1873 w dzielnicy Biskupice (Biskupitz). W roku 1899 zalały ją wody podziemne, przy czym kilkunastu górników poniosło śmierć. Po przeszło dwóch latach wznowiono jej eksploatację.

Stempel pocztowy z 1942 roku Wydawca: Verlag C. W. Mierzwa, Hindenburg-Oberschlesien.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

3

Hindenburg O/S, Ludwig-Glücks-Grube, tak podpisana jest pocztówka wydana po wojnie z archiwalnego materiału Federalnego Zasobu Zdjęć w Bonn. Na pierwszym planie widzimy bramę kopalni.
Zakład osiągnął swe szczytowe wydobycie w 1951 roku, a od tej daty, na skutek stopniwego wyczerpania złóż zaznacza się szybki spadek jego produkcji. W 1958 roku połączono kopalnie Ludwik i Concordia wspólnymi przekopami w jedną i zlikwidowano urządzenia powierzchniowe kop. Concordia. Dzięki temu nadziemna część kopalni Ludwik przetrwała do dziś i funkcjonuje wciąż jako zakład prywatny.

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

4

Tramwaj linii numer 3, przed jak i po wojnie. W tle stare, bardzo zielone Mikulczyce i wysoka wieża kościoła św. Wawrzyńca.
Pocztówka wydana po wojnie w RFN ze starego negatywu.

Wydawca: Quellenverlag V. Diwisch, Steinheim/Main
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

5

Budynek z wieżą to ratusz gminy Mikulczyce. Obok pod starym ratuszem, który służył gminie do 1911, stoi autobus pasażerski miasta Hindenburg. Linia autobusowa numer 2 kursowała regularnie od dworca głównego w Zabrzu przez Mikulczyce do Rokitnicy.

Wydawca: Aufnahme und Verlag Emil Konietzny Klausberg O.S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

6

W 1933 roku ku czci mieszkańców gminy Mikulczyce poległych w czasie walk w latach I wojny światowej odsłonięto pomnik. Pomnik został wybudowany obok katolickiego domu młodzieży zlokalizowanego przy Kraussstraße (ul. Mariacka).

www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

7

Na bardzo dobrej jakości pocztówce na wprost widoczny jest odsłonięty 6 sierpnia 1933 roku pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej mieszkańcom Mikulczyc. Na górze postumentu po lewej stronie pomnika umieszczona jest rzeźba leżącego żołnierza, pod spodem napis "Die Gemeinde Mikulschütz Ihrem Heldensöhnen 1914 - 1918" (Gmina Mikulczyce swoim bohaterskim synom 1914 - 1918). Na pięciu tablicach wypisane zostały nazwiska poległych. Po prawej stronie krzyż. W tym samy dniu odsłonięty został również widoczny po lewej stronie pomnik w formie dwóch słupów poświęcony H. Wesselowi i A. L. Schlageterowi.

Pocztówka datowana na 1939 rok.
Wydawca: St. Kaczmarczyk, Klausberg O./S.
www.zabrze.aplus.pl
www.zabrze.aplus.pl

8

Górna część pocztówki to zatytułowana jest "Teren przy stawie zamkowym" i przedstawia staw przy dominium w Mikulczycach, które znajdowało się przy dzisiejszym skrzyżowaniu Tarnopolskiej i Lipowej. Ten budynek i komin to gorzelnia, która powstała w 1871 roku w której do produkcji wódki zastosowano maszynę parową. Gorzelnia produkowała codziennie od 2 do 3 tyś. litrów spirytusu. Dominium "Rittergut" w Mikulczycach jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków w 1975 roku.
U dołu fotografia mikulczyckiego dworca Deutsche Reichsbahn, a od 1945 roku PKP. Wybudowany w 1928 roku, ostatni pociąg osobowy przejechał tu w 1994 roku.

Wydawca: St. Kaczmarczyk Klausberg O/S.
www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

MenuLosowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie