Śląske wieże ciśnień

Autor - Piotr Brzezina

www.zabrze.aplus.pl


1

Gliwice - Ostropa
Zupełnie poza miastem, w Ostropie wzniesiono 6-cio boczną konstrukcję wieży ciśnień zaopatrująca w wodę zabudowania tego osiedla oraz zapewne urządzenia kopalniane znajdującego się tam szybu. Ciekawostką jest zbiornik wykonany całkowicie z betonu. Wieża podzielona jest na kondygnacje do złudzenia przypominające klatkę schodową budynku mieszkalnego. Wnętrze niezwykle surowe w wykonaniu, jedynie forma zewnętrzna wieży i klinkierowa elewacja stanowią o jej unikalnym charakterze.

www.zabrze.aplus.pl


2

Ruda Śląska - Nowy Bytom
Wieża ciśnień wzniesiona około 1900 r. W technologii tradycyjnej - mury i pilastry konstrukcyjne wewnątrz budynku z cegły ceramicznej na zaprawie wapienno - cementowej, stropy o konstrukcji stalowej i żelazobetonowej. Dach o konstrukcji stalowej pokryty papą o pełnym deskowaniu, schody o ażurowej konstrukcji stalowej. Zbiornik wody stalowy, nitowany okrągły, odkryty - górą osłonięty podłogą drewniana tzw. okrętówką o konstrukcji stalowej. Budynek wzniesiono na rzucie koła o średnicy 12,85 m, wysokość 27 m do okapu dachu, nie podpiwniczony. Na parterze znajdują się urządzenia do pompowania wody do zbiornika na wysokość 23 m.

www.zabrze.aplus.pl


3

Katowice - była huta cynku
Wieża ciśnień należąca do dawnej huty cynku Uthemann. Wybudowana w latach 1908 - 1912 Zaprojektowana została prawdopodobnie przez architektów Emila i Georga Zillmann, którzy zostali sprowadzeni w celu zaprojektowania osiedla Giszowiec. W 1834 r. uruchomiono budowę a w 1912 oddano do użytku hutę cynku "Wilhelmina"

www.zabrze.aplus.pl


4

Ruda Śląska ul Pawła
Kolejowa wieża ciśnień w Rudzie Śląskiej-Chebziu przy ulicy Pawła. Stoi przy stacji PKP i była wybudowana dla potrzeb znajdującej się tu kiedyś parowozowni wachlarzowej. Zaopatrywała w wodę parowozy. Wieża nieczynna.

www.zabrze.aplus.pl


5

Gliwice - Zakłady Taboru Kolejowego
Wieża stoi na terenie Zakładu Taboru przy ulicy Chorzowskiej w Gliwicach. Wybudowano ją podobnie jak Zakłady Taboru na początku XX wieku. Wysoka na około 15 metrów, posiada ceglaną podstawę i żelbetowe elementy wokół zbiornika. Wejście ozdobione jest skromnym portalem. Ewenementem jest fakt, że wieża ta funkcjonowała ok. 100 lat, zasilając w wodę zakładową kotłownię jeszcze w 2004 roku.

www.zabrze.aplus.pl


6

Świętochłowice ul Katowicka
Wieża ciśnień położona przy ulicy Katowickiej (blisko granicy z Chorzowem), obecnie - własność prywatna. Wybudowana w 1909 roku, działała do lat 60. XX wieku. Wysokość 40 m, pojemność stalowego zbiornika (typu Klönne) 500 m3. Zaopatrywała w wodę Świętochłowice i Bismarckhütte - późniejsze Wielkie Hajduki, obecnie - dzielnica Chorzów Batory. Wg wikipedia.org/ projektantem wieży był R. Lummert, dyrektor wodociągów w Wałbrzychu.

www.zabrze.aplus.pl


7

Katowice - Szopienice
Oto zdjęcia kolejnej wieży, tym razem z Katowic-Szopienic (a dokładnie z dzielnicy Borki, ulica Korczaka). Wieża ta zaopatrywała w wodę Hutę Metali Nieżelaznych, zaś w ostatnich latach - była tam wytwórnia śrutu. Wieża żelbetowa, o monumentalnych rozmiarach, trochę jak z Krainy Oz. Niesamowita!
Wieża została zaprojektowana przez Zillmanów (architektów, którzy w Katowicach stworzyli również osiedla Nikiszowiec i Giszowiec), zbudowano ją w 1912 roku. Zaopatrywała w wodę 3 z 4 szopienickich hut, funkcję wieży ciśnień pełniła do połowy XX wieku, później wykorzystywano ją do produkcji śrutu. Wysokość to ok. 65 metrów.

www.zabrze.aplus.pl


8

Knurów - dworzec PKP - kolejowa wieża ciśnień
Betonowa, stosunkowo niewielka wieża kolejowa mieszcząca się na stacji Knurów. Warto dodać, że początki kolei w Knurowie sięgają roku 1908. Wieża - stosunkowo niewielka - dosłownie jest utopiona w zieleni Brak danych na jej temat.

www.zabrze.aplus.pl


9

Katowice - Szopienice Północ
Wieża niszczeje w okolicach dawnego dworca Katowice Szopienice Płn. (Plac Ogród Dworcowy), obok lokomotywowni. Wieża typowa dla obszaru dawnego zaboru pruskiego, co wcale jednocześnie nie oznacza, że wszystkie wieże były identyczne. Widok od frontu - wieża niszczeje na ścianie pozostałości po późniejszej przybudówce Na głowicy wieży widoczna listwa wodowskazu

www.zabrze.aplus.pl


10

Przemysłowa wieża ciśnień - KWK "Wujek"
Kolejna wieża ciśnień z Katowic - tym razem z ulicy Gallusa. Wieża o stosunkowo niewielkim zbiorniku, zbudowana w roku 1912 - zaopatrywała w wodę pitną okoliczne kwartały domów mieszkalnych. W latach 1917-1918 teren na którym znajduje się wieża został zakupiony przez kopalnię i przez następne kilkadziesiąt lat wieża służyła kopalni i górnikom - dostarczając m.in. wodę do łaźni.
W latach 80-tych XX wieku wieża została uznana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt zabytkowy i wpisana do rejestru zabytków. Pięć lat później, kiedy przebudowano dopływ wody do kopalni, wieża przestała pełnić swoją funkcję. Głowica wieży - ciekawie opakowana półprzezroczystym materiałem . Wieża przypuszczalnie kryje w sobie zbiornik typu Intze.

zabrze

Szukaj



Menu

Dobrze wiedzieć

Wirtualne muzeum

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie