Zabrze Makoszowy - orkiestra

Dzielnice Zabrza

Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie naszego miasta orkiestry dęte działały przy każdym większym zakładzie pracy. Swoje orkiestry posiadały np. Zakłady Koksochemiczne, Huta Zabrze oraz większość zabrzańskich kopalń. Wraz z likwidacją zakładów orkiestry spotykał ten sam los.

Zabrze, pl. Wolności

Orkiestra Dęta KWK "Makoszowy" to jedyna orkiestra, która działa na terenie Zabrza. Dyrygent, Pan Henryk Mandrysz, z orkiestrą związany jest od 1955 roku, w dzisiejszym zespole grają również jego synowie. Z dumą mówi o swoich koleżankach i kolegach z orkiestry, która składa się z ok. 60 osób. Część muzyków to byli i obecni pracownicy kopalni, część to profesjonalni muzycy, którzy ukończyli wyższe uczelnie muzyczne. Brzmienie orkiestry można określić jako bardzo nowoczesne a repertuar to nie tylko marsze i polki, ale także standardy muzyki rozrywkowej.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

Orkiestra działa dzięki pomocy dyrekcji kopalni, przede wszystkim dyr. Kantowskiego, oraz dobrowolnemu opodatkowaniu się górników KWK "Makoszowy". Orkiestra dęta, to Śląski, bardzo charakterystyczny element tradycji naszego regionu. Dzięki takim ludziom jak Pan Henryk tradycja ta trwa nadal.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

Orkiestra to moje całe życie, jak powiedział pan Henryk w czasie rozmowy podczas jednego z lipcowych (2005r) koncertów w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym. Pochodzi z zabrzańskiej rodziny o muzycznych tradycjach, gdzie muzykowanie było zwyczajem. Muzykami byli jego ojciec i dziadek, a on sam zaszczepił miłość do muzyki w swojej rodzinie.

Teraz, gdy w Zabrzu pozostała tylko jedna orkiestra dęta, kierowanie tak wspaniałą grupą muzyków stało się wielką odpowiedzialnością. Każdy kto uczestniczył w koncercie orkiestry, wie doskonale, że muzyczny repertuar to ogromny wachlarz propozycji, każdy znajdzie coś dla siebie.

Orkiestra koncertuje przy różnych okazjach. Są to nie tylko święta państwowe i górnicze. Dumnie prowadził orkiestrę w czasie obchodów 500-lecia dzielnicy Makoszowy. Nie mogło być inaczej, jako makoszowianin z pochodzenia i szef orkiestry uczestniczył w swoim święcie. Zapraszani przez okoliczne gminy, chętnie prezentują swój repertuar na lokalnych imprezach.

Mundur górniczy, czerwony pióropusz, pełna gala... Dzisiaj to dla mieszkańców Zabrza tylko wspomnienie z jednym wyjątkiem. Górnicze święto, Barbórka, to dla mieszkańców górniczych osiedli pobudka w wykonaniu muzyków z Orkiestry Dętej KWK Makoszowy. Rankiem, bez względu na pogodę, każdego roku, grają, budzą i przypominają, że to jest wielkie górnicze święto.
Mam nadzieję, że w przyszłości, doczekamy koncertów nie tylko w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym czy z okazji lokalnych imprez lub świąt państwowych, ale koncertów dla mieszkańców np. na pl. Wolności. Taki koncert ożywiłby centrum i pokazałby młodym mieszkańcom naszego miasta Śląską tradycję.

www.zabrze.aplus.pl - kliknij, zobacz duże zdjęcie

Jednym z największych sukcesów orkiestry było zdobycie pierwszego miejsca na przeglądzie orkiestr w Niemczech, gdzie wyróżniony przez międzynarodowe jury został również dyrygent pan Henryk Mandrysz. Do tej pory orkiestra wydała jedną płytę z okazji 90lecia istnienia, kolejna z okazji 100 lat będzie pewnie równie wyjątkowa...

Zabrze, pl. Wolności

Pliki muzyczne udostępnione dzięki uprzejmości Henryka Mandrysza


1. EKSPRESS - GÓRNIK
muz. Stanisław Bujar
improwizacja Marian Gronay
czas trwania 2:21
plik: 577,6 kb2. PIEŚNI GÓRNICZE
opr. Jerzy Matula
arr. Albert Kubica
śpiew: Stanisław Demczuk
czas trwania 4:54
plik: 1 185,9 kb3. GÓRNICZY ŚLĄSK
opr. Czesław Płaczek
śpiew: Stanisław Demczuk,
czas trwania: 3:23
plik: 821, 3 kb4. MAŁA WIĄZANKA ŚLĄSKICH PIEŚNI
opr. Józef Szwed
czas trwania: 5:12
plik: 1 259, 6 kb5. TROMPETEN-PARADE
muz. Walter Scholz, Rolf Schneebielg
solo: Grzegorz Solik, Roman Surowiec, Eugieniusz Kurek
czas trwania: 2:256. POSAUNEN - EXPRESS
muz: Walter Tuschla
solo: Grzegorz Kaszta, Hbert Dula, Zygmut Klikus
czas trwania: 2:48
plik: 682 kb7. AMERICAN MARSCH HIGHLIGHTS
opr. Kurt Sorbon
czas trwania: 4:37
plik: 1 120, 3 kb8. MY FAIR LADY
muz. Fredrick Loewe
opr. Manfred Schneider
czas trwania: 7:04
plik: 1 706, 1 kb9. ALPENKLANG
muz. Heibert Raich
solo: Zygmunt Kliks, Leon Minkowski, Norbert Matlok
czas trwania: 4:2
plik: 1 062, 9 kb10. PERTUSCHKA
arr. R Seifert-Kressbronn
czas: 1:51
plik: 454, 7 kb11. AVE MARIA NO MORRO
muz. Herivelto Martimus
opr: R. Seifert-Kressbornn
czas trwania: 4:22
plik: 1 062, 9 kb12. KANSAS CITY
muz. Hans Kamp
czas: 3:18
plik: 802, 8 kb13. SPRIT OF YOUTH
muz. Willi Lange
arr. Albert Kubica
czas: 3:44
plik: 899, 1 kbSzukaj

Menu

Dobrze wiedzieć


Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć

Zobacz również

Dobrze wiedzieć