Zdjęcia Zabrza - zdjęcia stare

Zdjęcia Zabrza

www.zabrze.aplus.pl

1

Na widocznym zdjęciu wykonanym w zakładzie fotograficznym Photo Haus Hansa zlokalizowanym przy Kronprinzenstraße (ul. Wolności) 266 widoczna jest mleczarnia, której właścicielem był Franz Matuschik.

www.zabrze.aplus.pl

2

Na zdjęciu obok widoczne jest skrzyżowanie Kronprinzenstraße (ul. Wolności) i Luisenstraße (ul. Ks. Piotra Skargi). W budynku widocznym po lewej stronie zlokalizowanym przy Kronprinzenstraße pod nr 433 mieścił się sklep M. Nollepy - Dom Konfitur. Oprócz konfitur można było kupić w nim między innymi czekolady, cukierki, kawę i herbatę. W budynku po prawej stronie zlokalizowanym przy Luisenstraße 1 mieścił się sklep meblowy Max'a Joachimskiego, specjalizujący się w meblach do sypialni i kuchni.

www.zabrze.aplus.pl

3

Zdjęcie przedstawia członków Męskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego - M. G. V. Sängerlust Hindenburg O/S, (M. G. V. - Männergesangverein) z Zabrza.

www.zabrze.aplus.pl

4

Thomas Rostek prowadził sklep z artykułami spożywczymi. Można było w nim zakupić między innymi: mleko, masło i sery. W roku 1914 sklep zlokalizowany był na Zaborzu przy Kronprinzenstraße 207 (ul. Wolności 207, po zmianie numeracji 577). W roku 1938 sklep zlokalizowany był w budynku pod nr 563.

www.zabrze.aplus.pl

5

Opis z tyłu zdjęcia "Waschkaue auf der Donnersmarckhütte". Zdjęcie przedstawia łaźnię kopalnianą Huty Donnersmarcka. Na planie Huty Donnersmarcka z 1922 roku, możemy znaleźć kilka łaźni. Niestety żadna z nich nie posiada takiego opisu. Najprawdopodobniej budynek zlokalizowany był przy Annasegenstrasse (ul. Kasprowicza).

www.zabrze.aplus.pl

6

Na prezentowanym zdjęciu widzimy pracowników Kopalni Królowa Luiza - Pole Zachód zbierających się oddziałami na terenie kopalni przed wymarszem najprawdopodobniej na uroczystości obchodów Święta Pracy. Później pracownicy przechodzili na Plac Warszawski, gdzie odbywała się parada górnicza. U dołu na środku zdjęcia stoi dziadek Zabrzanina pana Romana Slupika obecnie zamieszkałego w Niemczech dzięki uprzejmości którego możemy prezentować je na stronie.

www.zabrze.aplus.pl

7

Prezentowane obok zdjęcie wykonane zostało na pamiątkę 100 rocznicy poświęcenia kościoła św. Jana Chrzciciela w Zabrzu Biskupicach. Poświęcenie kościoła odbyło się 27 listopada 1857 roku.

Szukaj

Menu


Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie

Dobrze wiedzieć