ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 11

Zabrzańskie pocztówki przedwojenne - szkoły

www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie

1

Wiek XIX w. zbliżał się już do końca, a Zabrze nie posiadało szkoły średniej. Po podjęciu odpowiednich decyzji szkoła początkowo jako progimnazjum została otwarta 1 kwietnia 1900r., a jej dyrektorem został profesor Heidemann. Zajęcia lekcyjne odbywały się w pomieszczeniach szkoły kształcenia zawodowego Huty Donnersmarck'a. Ze względu na nieodpowiednie warunki zdecydowano o budowie nowego budynku.

Wydawca:
Schles.Lichtdruck- u. graph. Kunstanstalt Fabian & Co., Breslau 2
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie

2

Budowę nowego budynku zlokalizowanego przy Gimnasialstraße (ul. Sienkiewicza) róg Albrechtsraße (ul. Mochnackiego) zakończono w 1902r. 3 kwietnia 1902r. nowy budynek progimnazjum został poświęcony. W 1903r. w szkole uczyło się ponad 300 uczniów. Ilość sal lekcyjnych była nie wystarczająca. Zdecydowano o dobudowie skrzydeł, którą wykonano w 1904r.

Pocztówka datowana na 1922r.
Wydawca: "Kosmos", Halberstadt.
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie
kliknij, zobacz duże zdjęcie

3

Na pocztówce wysłanej w 1909r. z Zabrza do Bytomia znajduje się obdarzona wieloma tradycjami i najstarsza szkoła typu gimnazjalnego w Zabrzu. Założona dnia 1 kwietnia 1900r, po pierwszych dwóch latach działalności w prowizorycznych pomieszczeniach huty "Donnersmarck" przenosi się dnia 3 kwietnia 1902r. do wspaniałego budynku z czerwonej cegły wybudowanego w Zaborzu przy ulicy Gymnasialstrasse, obecnie ul. Sienkiewicza.
Pierwszym dyrektorem był aż do swej śmierci 5 kwietnia 1919r. Dr. Paul Drechsler. W roku 1906 gimnazjum odwiedzało 308 uczni, z tego 221 wyznania katolickiego, 50 ewangelickiego i 37 mojżeszowego. Nauczało wraz z dyrektorem 14 pedagogów. W tymże roku szkołę opuścili pierwsi maturzyści. W 1914r. liczyła ona 476 uczni i 28 nauczycieli. Od 1912r. szkoła nosiła imię Królowej Luizy. W 1933r. władze hitlerowskie zdegradowały to gimnazjum do rangi szkoła realnej twierdząc, że w tak uprzemysłowionym mieście jak Zabrze nauczanie z akcentem na przedmioty humanistyczne i języki klasyczne nie jest potrzebne. Po wojnie wznowiono działalność tej polskiej już szkoła dnia 14 kwietnia 1945 i dziś jest to 3 liceum ogólnokształcące.

kliknij, zobacz duże zdjęcie
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie

4

W 1903r. do gimnazjum uczęszczało ponad 300 uczniów. Pierwszym dyrektorem został mianowany dr. Paul Drechsler, który z wykształcenia był językoznawcą. Posiadał również uprawnienia do nauki języka niemieckiego i francuskiego, łaciny i greki. Interesował się folklorem śląskim, był działaczem Śląskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Opublikował dwa tomy "Zbioru obyczajów i wierzeń ludowych na Śląsku", przewodniczył Górnośląskiemu Towarzystwu Muzealnemu. Kierował szkołą do 5 kwietnia 1919r. W szkole nauczało 11 nauczycieli i 3 stażystów.

Wydawca : N. St.
www.zabrze.aplus.pl  -  kliknij, zobacz duże zdjęcie

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Losowe zdjęcie