Wirtualne Muzeum Zabrza - przedmioty użytkowe

Wirtualne Muzeum Zabrza

www.zabrze.aplus.pl
1

Porcelanki - wykonane z porcelany, metalu i korka zamknięcia butelek do oranżady, wody mineralnej, piwa i innych napojów.
Na pierwszej porcelance reklamuje Dom Strzelecki (Schützenhaus) jego właściciel A.Gawlitta. Dom Strzelecki został oddany do użytku w 1902r., a zlokalizowany był przy Sosnitzaerstraße (ul.Roosevelta) w kompleksie leśnym.
Druga porcelanka została wyprodukowana przez spółkę akcyjną z Drezna (Akt. Ges. für Glasindustr. Dresden) dla firmy F.Hanseh z Zabrza.
Trzecia porcelanka zachowała się wraz z metalowa obejmą na butelkę. Wyprodukowano ją dla firmy W.Czeppan Fabryka lemoniady i wody gazowanej Zabrze O/Schl. (W.Czeppan Brause - Limonade & Selters - Fabrik Zabrze O/Schl.).

www.zabrze.aplus.pl
2

Na zdjęciu widoczny jest zegarek firmy REMONTOIR. Szkło od strony cyferblatu otwierane. Przesunięcie wskazówek (nastawienie poprawnej godziny) po wciśnięciu przycisku zlokalizowanego po lewej stronie pokrętła naciągu sprężyny. Piękny porcelanowy cyferblat oraz cudowne ażurowe wskazówki.
Zegarek chodzi punktualnie, ale tylko 12 godzin po nakręceniu. Data produkcji około 1880r. Na pokrywie wewnętrznej od strony werku numer 57416, słowo METAL litera A, a na nią nałożona litera ?, widoczne małe literki i cyfry myślę, że napisane przez zegarmistrzów, u których był zegarek w naprawie. Na drugiej stronie napis Remontoir Cylindre 10 Rubis. Na pokrywie zewnętrznej od strony werku numer 57416, litera A, a na nią nałożona litera ?, półksiężyc i głowa anioła, pieczątka próby srebra i próba 0,800 i jeszcze jakiś inny znaczek, wpis zegarmistrza o dokonaniu naprawy oraz wpis widoczny na zdjęciu obok "Eman. Zymek Zaborze/S 1920 i wstęga z krzyżem pruskim".

www.zabrze.aplus.pl
3

Na zdjęciu widoczna jest skarbonka wyprodukowana na zlecenie Hindenburger Stadtsparkasse - Zabrzańskiej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w firmie Peltz Geldschrankwerke z Düsseldorfu w celu zachęcenia ludzi do oszczędzania.
Wrzut monet znajdował się z lewej strony przez podłużny otwór widoczny na zdjęciu. Z prawej strony znajdował się okrągły otwór do wkładania banknotów. Skarbonka była zamykana na kluczyk. Osoba, która chciała oszczędzać zgłaszała się do kasy po skarbonkę. Skarbonkę zabierała do domu. Kluczyk do skarbonki pozostawał w kasie. Każda skarbonka i kluczyk posiadały te same numery. Widoczna na zdjęciu skarbonka posiada numer 1926 (niestety nie posiadam oryginalnego kluczyka - może ktoś posiada?). Ze skarbonki nie można było wyciągnąć pieniędzy w domu ze względu na zastosowanie specjalnej klapki (nie próbowałem ale wygląda, że trzeba mieć wielkie szczęście żeby cos podebrać i to tylko drobne). Po zapełnieniu osoba ze skarbonką udawała się do kasy. W kasie skarbonka była opróżniana. Zebrane pieniądze przeliczane. Ich ilość wpisywana była do książeczki. Zamkniętą skarbonkę znów można było zabrać do domu. Skarbonki takie były też wykonywane dla oddziałów kasy w innych miastach miedzy innymi dla Gliwic, Bytomia.

www.zabrze.aplus.pl
4

Torebka papierowa na wyroby mięsne i wędliniarskie z fabryki Leo Schikory zlokalizowanej w Mikulczycach przy Kronprinzenstraße 15 (ul. Poniatowskiego 15).

Torebka została wykonana we Wrocławiu w firmie Otto & Gerhard, Breslau II

www.zabrze.aplus.pl

www.zabrze.aplus.pl
5

Okładka papierowa na zeszyt z 1937r.
Na okładce reklama utworzonej 1 kwietnia 1884r. Miejskiej Kasy Oszczędnościowej.

www.zabrze.aplus.pl
6

Na załączonym zdjęciu prezentowany jest budzik firmy Junghans. Firma Junghans została założona w 1861 roku w małym miasteczku Schramberg w Szwarzwaldzie. W roku 1890 powstało logo firmy Junghans - gwiazda Junghans. Budzik ten został zakupiony około 1933 roku w sklepie z wyrobami złotniczymi i zegarkami Heinricha Knauera. Sklep zlokalizowany był przy Kronprinzenstrasse (ul. Wolności) 279. W roku 1938 właścicielką tego sklepu była Anna Knauer.

Zdjęcie tego budzika, który jest nadal sprawny, prezentowane jest na stronie dzięki uprzejmości Zabrzanina pana Romana Slupika obecnie zamieszkałego w Niemczech.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć

Dobrze wiedzieć


Losowe zdjęcie