Wirtualne Muzeum Zabrza - górnictwo

Wirtualne Muzeum Zabrza

zobacz eksponaty »

Już od zarania dziejów ludzie kopali w ziemi w poszukiwaniu jej drogocennych skarbów. Na początku były to kamienie z których wyrabiano narzędzia, poźniej rudy metali, woda, glina do wyrobu ceramiki czy tez sól i paliwa.

Z historią naszego miasta i regionu związane są przede wszystkim kopalnictwo rud metali i węgla kamiennego. Wraz z rozwojem cywilizacji i państwowości aktywność górnicza poddana zostaje regulacji prawnej i organizacyjnej. Pierwszą udokumentowaną wzmianką na ten temat z terenu obecnego Zabrza było nadanie przez księcia opolskiego Władysława, biskupom wrocławskim prawa poszukiwań rud na terenie należącej do nich wsi Biskupice i okolic. (1260r) Zainteresowanie węglem jako paliwem zaczęło się dopiero w chwili gdy do celów budownictwa i hutnictwa wytrzebione zostały okoliczne lasy.

Pierwszy węgiel w Zabrzu znaleziono w 1790r. na terenie ówczesnej wsi Pawłów. Od tej daty możemy mówić o burzliwym rozwoju przemysłu węglowego w Zabrzu który trwał aż do lat 80-tych poprzedniego stulecia. Materialnymi śladami tego okresu histori miasta są nie tylko infrastruktura przemysłowa i miejska, ale również niezliczona ilość dokumentów i przedmiotów związana z funkcjonowaniem zakładów wydobywczych i urzędów górniczych.

Niektóre z nich pragniemy zaprezentowac Państwu na tej stronie.

Jeśli znajdujecie się w posiadaniu ciekawych eksponatów z tej dziedziny, prosimy o kontakt. Będziemy wdzięczni za pomoc w uzupełnianiu naszych wirtualnych zbiorów.

zabrze

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć