Pocztówki, które przedstawiają kilka motywów

Zabrzańskie pocztówki ułożone tematycznie

LITOGRAFIA - NAJSTARSZE POCZTÓWKI, KTÓRE PRZEDSTAWIAJĄ KILKA MOTYWÓW

Zabrzańskie pocztówki wieloobrazkowe

Litografia - nazwa pochodzi od słowa greckiego Lith - kamień. Jest to technika graficzna zaliczana do druku płaskiego wykorzystująca zdolność niektórych skał wapiennych do przyjmowania lub nie przyjmowania tłustych farb. Technika ta polega na wykonaniu rysunku, który ma być powielony na wypolerowanej powierzchni kamienia litograficznego. Rysunek wykonuje się specjalna natłuszczającą kredką litograficzną, tłustą farbą lub specjalnym tuszem. Po wykonaniu rysunku powierzchnię kamienia zakwasza się słabym roztworem kwasu azotowego z guma arabską. Na nie zarysowanych częściach tworzy się cienka warstewka przyjmująca wodę i odporna na zatłuszczenie. Odbitki wykonuje się przy użyciu prasy na cienkiej tekturce. Technika ta została wynaleziona w 1798r. przez niemieckiego grafika czeskiego pochodzenia Aloisa (Alojzego) Senefelder'a (1771- 1834) w celu druku pism, nut, map, okólników, tabel jak również czarno-białych i kolorowych obrazów, drzeworytów i miedziorytów.

POCZTÓWKI Z KILKOMA MOTYWAMI, KTÓRE ZOSTAŁY WYKONANE TECHNIKĄ ZDJĘCIOWĄ

Zabrzańskie pocztówki wieloobrazkowe

Wieloobrazkowe kartoniki z najciekawszymi widokami miasta, lub kilkoma motywami z jakiegoś wyjątkowego miejsca, były zawsze małym kompendium "turystycznej" wiedzy o danej miejscowości. Kilka obrazków i kilka słów na odwrocie, chyba każdy z nas otrzymał już coś takiego od znajomych lub rodziny z wakacji czy dalszej podróży.
Również mieszkańcy Zabrza, jak i goście, którzy tu kiedyś bawili wysyłali je swoim bliskim. Te pocztówki, które się zachowały można zobaczyć tutaj.

Szukaj

Menu

Dobrze wiedzieć