Zabrzańskie zakłady fotograficzne

Zabrzańskie zakłady fotograficzne

autor - Dariusz Guz

Saur Curt - po raz pierwszy nazwisko tego fotografa pojawia się na pocztówce z 1898 roku, jako autora zdjęć (zabrzańskich budynków), które wykorzystane zostały do wydania pocztówki. Najprawdopodobniej w tym czasie prowadzi atelier fotograficzne Saur, zlokalizowane przy Glückaufstrasse 2 (ul. Szczęść Boże). Na Wielkiej Wystawie Przemysłu i Rzemiosła, która odbyła się w Świdnicy w 1892 roku Curt Saur otrzymał nagrodę Prämirt Schweidnitz 1892.
Około 1908 roku sprzedaje atelier Paulowi Bock.

Zdjęcie wykonane w Atelier Saur. Rewers zdjęcia.
Zdjęcie wykonane w Atelier Saur.
Wysokość 9,0 cm, szerokość 6,0 cm, naklejone na kartoniku o wysokości 10,5 cm, szerokości 6,4 cm i grubości 1 mm. Na kartoniku napis Atelier Saur Zabrze O/Schl. Glückaufstrasse. Na rewersie kartonika odciśnięta pieczątka - skrzyżowane tasaki i napis Josef Gorczytza Fleicher oraz podpis Josef Gorczytza. W 1912 roku przy Kronprinzenstrasse 48 (ul. Wolności) mieszkał rzeźnik o tym samym nazwisku. Najprawdopodobniej zdjęcie przedstawia jego osobę.

Zdjęcie wykonane w Atelier Saur.
Zdjęcie wykonane w Atelier Saur. Wysokość 14,6 cm, szerokość 10,3 cm, naklejone na kartoniku o wysokości 16,4 cm, szerokości 10,7 cm i grubości 1 mm.
Na kartoniku napis ATELIER SAUR ZABRZE o/Schl.

Zdjęcie wykonane w Atelier Saur. Rewers zdjęcia.
Z lewej strony zdjęcie wykonane w Atelier Saur. Wysokość 9,2 cm, szerokość 6,0 cm, naklejone na kartoniku o wysokości 10,5 cm, szerokości 6,3 cm i grubości 1 mm.
Na kartoniku napis ZABRZE C. SAUR
Z prawej strony rewers zdjęcia.

www.zabrze.aplus.pl

Szukaj

Menu


Dobrze wiedzieć


Galeria zdjęć